czwartek, 28 grudnia 2017

IMBIROWE SŁOJE / GINGER JARS

Jedni nazywają je imbirowymi słojami, inni z angielska ginger jars, a jeszcze inni chińskimi wazami, albo - czego nie lubię - urnami. Możesz nie znać żadnej z tych nazw, ale na pewno rozpoznajesz charakterystyczny kształt naczynia i niebiesko-białą ceramikę, z której został wykonany.
Już od połowy XIX wieku zgrabne pojemniki z przykrywką były chętnie eksponowane w zamożnych domach europejskich. Choć kształt naczynia od lat pozostaje niezmienny to dzisiaj nadal jest na nie popyt. Są idealnym dodatkiem zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych, ale nie zawsze były przedmiotami dekoracyjnymi. Pierwotnie używano ich do przechowywania i transportu z Chin na Zachód imbiru - stąd zawdzięczają swoją nazwę. Gdy ginger jars zaczęły wkraczać do Europy ich utylitarne przeznaczenie zostało zastąpione dekoracyjnym. 
Najczęściej spotykane są słoje białe zdobione niebieskimi wzorami, a właściwie kobaltowymi, bo dzięki temu barwnikowi uzyskuje się ich kolor. Faktem jest, że to nie jedyna kombinacja kolorystyczna, w której występują. Wersje w innych kolorach są mniej popularne, a przez to bardziej wyjątkowe i trudne do zdobycia.
Kiedyś imbirowe słoje wykonywane były z ręcznie malowanej porcelany i to właśnie te zabytkowe egzemplarze są najcenniejsze. Wkrótce olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu ozdoby w Europie stworzyło cały przemysł zajmujący się produkcją na masową skalę.

Jeśli marzysz o posiadaniu imbirowego słoja pamiętaj, że zwykle trudno zatrzymać się na jednym - znam to z autopsji. Gdy kupisz pierwszy, to zanim się zorientujesz stajesz się kolekcjonerem i potrzebujesz więcej miejsca do ekspozycji.

Zdjęcia: Katarzyna Sobańska-Jóźwiak

4 komentarze:

 1. Pani Katarzyno, gratuluję pięknej kolekcji. Cieszę się, że trafiłam na Pani bloga. Chętnie zostanę. Rozumiem Pani pasję, bo mnie samą dopadła parę lat temu przypadłość nazywana kiedyś "la maladie de porcelaine", czyli choroba porcelanowa.
  Życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Karolino, dziękuję za przemiły komentarz. Życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym 2018 Roku.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Kasiu, ja również od dawna uwielbiam te słoje. Jednak na razie brak u nas miejsca na ekspozycję, więc tylko podziwiam cudze kolekcje 😉 Stylizacja na ostatnim zdjęciu jest cudowna 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwia zapewniam Cię, że miejsce wkrótce się znajdzie.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń