sobota, 16 grudnia 2017

BOMBKI JAJKA FABERGE / FABERGE EGGS CHRISTMAS ORNAMENTS

Już za 7 dni święta! W tym roku, tak jak w poprzednim, miejsce naszych dotychczasowych bombek w kolorze czarnym i białym zajmą chyba najbardziej dekoracyjne ozdoby ze wszystkich możliwych, a mianowicie bombki wzorowane na słynnych carskich jajkach Fabergé. Co ważne wykonane są przez polskich twórców i nie z popularnego obecnie tworzywa sztucznego, lecz ze szkła. Bombki są tak bogato zdobione, że niektóre z powodzeniem mogłyby udawać wyrób jubilerski.
A jak już jestem przy wyrobach jubilerskich to na pewno wiecie, że w złotniczej pracowni nadwornego carskiego jubilera Petera Carla Fabergé co roku tradycyjnie powstawało, jako prezent wielkanocny, jedno zdobione jajko. Najpierw na zlecenie cara Aleksandra III, a potem Mikołaja II. Były wykonywane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej i zdobione emalią. W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia podarunku była objęta ścisłą tajemnicą. Do wybuchu rewolucji powstały 54 jaja carskie. 


2 komentarze:

  1. Nie wyobrażam sobie choinki bez tych czerwonych bombek.Co roku oglądam z podziwem wszystkie choinki; jednokolorowe, z ptaszkami, z piórami a nawet... w tym roku ze sztucznymi kwiatami (choć te zupełnie nie trafiają w mój gust), to jednak nasza co roku pozostaje tradycyjna. Wieszam bombki, które są starsze ode mnie; piękne, złote, szklane szyszki, czerwone jabłuszka. Co roku kupuję jedną bombkę dla córki. Te najpiękniejsze są oczywiście polskie, szklane i ręcznie zdobione.
    Dobrych i spokojnych Świąt Kasiu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężko wybrać ulubioną. Wszystkie są piękne, na choince powinno być kolorowo.

    OdpowiedzUsuń