wtorek, 21 stycznia 2014

ÖSTERMALMS SALUHALL

Dzisiaj porywam Was do najbogatszej dzielnicy Sztokholmu - Östermalm, gdzie znajduje się luksusowa hala targowa. Drugiej takiej nie znajdziecie w całej Skandynawii. Została wpisana na listę zabytków i wzmianka o niej widnieje w każdym przewodniku turystycznym. Stała się celem zwiedzających, którzy posiadają ją na swojej liście MUST SEE. Ciekawostką jest to, że choć halę zbudowano prawie 125 lat temu, nie zmieniło się jej pierwotne przeznaczenie. Obecnie oprócz najwyższej jakości produktów żywnościowych mieści się tam 17 stoisk kupieckich. Wiele z tych firm to rodzinne interesy prowadzone od pokoleń. Jest podobno ulubionym miejscem w Sztokholmie Jamiego Oliviera. 
A ceny? Trzeba przyznać, że dość wysokie, nawet jak na szwedzkie realia.
W Polsce też są takie cuda!
W Gdańsku też mamy piękną Halę Targową z 1896 roku, której budynek z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś. Wielu Gdańszczan zaopatruje się w ryby, mięso, warzywa i owoce właśnie tam. Gdańską Halę Targową bardzo ciekawie wspomina na swoim blogu Jurek Owsiak (klik). Zajrzyjcie koniecznie!

A gdzie Wy zaopatrujecie się w ryby?  
Udanego wtorku!

6 komentarzy:

 1. Hej Kasiu, piekna hala targowa, bardzo lubie takie miejsca:) W Berlinie tez mamy fajne miejsca, KADEWE naprzyklad, Galleries Lafayette, lub Frischeparadies. Tam zaopatrujemy sie w Ryby, swieze ostrygi i inne smakolyki:)

  Pozdrawiam i zycze Ci dobrego tygodnia!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, w takich miejscach panuje specyficzny klimat. W sztokholmskiej hali targowej i zarazem knajpce w jednym mieszają się przeróżne zapachy, jest tłoczno i gwarno. Ktoś kupuje, ktoś zwiedza z aparatem w ręku, jeszcze inni ucztują przy zastawionych potrawami stołach. Warto tam się znaleźć chociaż jeden raz!

   Udanego dnia! :)

   Usuń
 2. Moja siostra mieszka w Gdańsku, uwielbiam to miasto:)

  PS. Fajny reportaż Jurka! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, świetny reportaż Jurka. Dobra energia! :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. W Sztokholmie co za przepych. W gdańskiej hali też byłam po jej renowacji.
  Jest tam klimat francuskich bazarków.
  Halina z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam halę targową, jak tylko jestem w Centrum staram sie tam wpaść na małe zakupy...

  OdpowiedzUsuń