piątek, 11 grudnia 2020

CEGŁA WE WNĘTRZU - film na YouTube

Zastanawialiśmy się ostatnio, projektując apartament w Granarii, na wyspie Spichrzów, z czym turyście kojarzy się Gdańsk. Przeprowadziliśmy pewnego rodzaju badanie sondażowe i okazało się, że Gdańsk większości pytanym osobom kojarzy się z cegłą i bursztynem. Hmm... Wcale mnie to nie dziwi. Budynków i budowli z cegły mamy tutaj całe mnóstwo i największy w Europie kościół z cegły - Bazylikę Mariacką. 

Nowy odcinek o cegle na naszym kanale YouTube - KLIK


Cegła ceramiczna - ten na pozór zwykły prostopadłościan jest od dawnych czasów najpopularniejszym materiałem budowlanym. Oprócz zastosowania jej w budownictwie świetnie sprawdza się również jako dekoracja we wnętrzach. Cegła to propozycja dla osób, które preferują ascetyczny styl industrialny, jak i dla miłośników rustykalnych klimatów. 


Chyba żaden z materiałów budowlanych i wykończeniowych nie ma tyle uroku co cegła. Ceglane ściany od zawsze cieszyły się dużą popularnością i mają wielu zwolenników wśród naszych Klientów. Są przytulne, mimo ich surowego charakteru.

W tym mieszkaniu zaproponowaliśmy, aby jedną ze ścian aneksu kuchennego zdobiła piękna, stara cegła. Zależało nam na uzyskaniu szlachetnej faktury, dlatego posiłkowaliśmy się płytkami ciętymi z oryginalnych cegieł pochodzących z historycznych obiektów takich jak stare kamienice, młyny czy dworki. W ten sposób oprócz walorów wizualnych wprowadziliśmy do wnętrza także aspekt sentymentalny. Cegły były świadkami historii, zmiennych losów ludzkich i przemijania, co niewątpliwie dodaje im charakteru indywidualności. Każda płytka jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Różnią się między sobą kolorystyczne i rozmiarowo. Niektóre posiadają pozostałości zapraw i odpryski. Uważam, że te z pozoru niedoskonałości dodają im tylko uroku.


Zaletą cegły jest jej szeroka gama kolorystyczna - począwszy od beżu, poprzez czerwień, a na antracycie kończąc. Jeśli decydujemy się na odsłonięcie cegieł we wnętrzach starej kamienicy i okazuje się, że są bardzo zniszczone, wówczas malujemy je farbą emulsyjną na biało. Ten zabieg optycznie powiększy wnętrze. Dodatkowo zyskujemy ścianę o ciekawej i oryginalnej strukturze.


Proszę pamiętać, że cegła sprawdza się dobrze tylko w większych wnętrzach. Zastosowana w niewielkich pomieszczeniach optycznie jeszcze bardziej je zmniejszy i wywoła uczucie przytłoczenia.

Zanim płytki ceglane zostaną przyklejone do ściany cały wzór układam na podłodze. Odrzucone zostały najbardziej przyciemnione egzemplarze. Po prostu w naszej pracy nie ma miejsca na przypadek. Wszystko jest zaplanowane. Nawet to która cegły mają z sobą sąsiadować.

W tym aneksie kuchennym cegła zaczynająca się tuż nad blatem kuchennym i biegnie pod sam sufit. Wygląda fantastycznie! To niezbity fakt. Pojawia się jednak pytanie jak o nią dbać. Ściana bezwzględnie wymaga impregnacji. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie straszny jest tłuszcz, wino, sól czy para wodna. Mamy gwarancją bezpieczeństwa przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami oraz wilgocią.


Impregnację cegły zaczynamy od dokładnego oczyszczenie jej z pyłu oraz brudu. Impregnowana ściana musi być całkowicie sucha. Po upływie ok. 5 minut nanosimy pędzlem pierwszą warstwę preparatu impregnującego. Gdy impregnowana powierzchnia jest płaska możemy do tego celu użyć wałka lub w ogóle wykonać to natryskowo. Nasza powierzchnia posiada wiele nierówności i zakamarków, więc używamy pędzla. Czynność tę powtarzamy jeszcze raz, póki cegła jest jeszcze wilgotna.

Tak zabezpieczona ściana jest odporna na zabrudzenia, ale też nie obsypuje się z niej ceglany pył.

Film z całego apartamentu zobaczycie TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz