środa, 14 lutego 2018

NIE ŻYJE INGVAR KAMPRAD - TWÓRCA IKEA / IKEA FOUNDER INGVAR KAMPRAD DEAD


Ingvar Kamprad, twórca IKEA, zmarł 27 stycznia w swoim domu w Smalandii. Miał 91 lat. Był postacią pełną sprzeczności. Jedni widzieli w nim skromnego staruszka w starym Volvo, inni bogacza pławiącego się w luksusie w swojej szwajcarskiej willi. Urodził się w 1926 roku i już jako sześciolatek wykazywał się dużą przedsiębiorczością. Rozwoził na rowerze zapałki i sprzedawał je okolicznym mieszkańcom. Zorientował się, że może taniej kupować większe opakowania zapałek i sprzedawać w niewygórowanej cenie, ale z godziwym zyskiem. Zarobione pieniądze odkładał lub inwestował w nasiona, dekoracje choinkowe i długopisy, które sprzedawał sąsiadom i znajomym. 

W 1943 roku, gdy miał 17 lat, zebrał swoje oszczędności oraz pieniądze, które dostał od ojca i otworzył sklep. Nazwał go IKEA, co oznacza zbitkę pierwszych liter imienia i nazwiska I - Ingvar, K - Kamprad, E - Elmtaryd (farma, w której się wychował), A - Agunnaryd (miejscowość, w której mieszkał). Oferta sklepu Kamprada opierała się o portfele, zegarki oraz pończochy. W 1948 roku postanowił sprzedawać też meble. Był to czas, w którym nowe meble były trudno dostępne i drogie. Kamprad znalazł tanich dostawców i rozpoczął sprzedaż w niskich cenach. Anegdota mówi, że pewnego razu w 1956 roku pracujący dla IKEA projektant Gillis Lundgren nie mógł zmieścić do samochodu stolika LÖVBACKEN, więc odkręcił mu nogi i tak powstał pomysł, aby sprzedawać skręcane meble w płaskich pudełkach. Dzięki temu firma mogła je zaoferować w jeszcze niższych cenach, ponieważ oszczędzała na montażu i transporcie. Kolejne oszczędności Kamprad wprowadził kupując od 1961 roku komponenty z Polski Ludowej. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z polskim przedsiębiorstwem państwowym Fameg. W Polsce, jak mawiał Kamprad, zaczął się też jego alkoholizm. 

Mimo, że Polacy produkowali meble dla IKEA, to na otwarcie pierwszego sklepu nad Wisłą musieli czekać aż do 1991 roku, czyli 30 lat. Dziś IKEA posiada około 350 sklepów w 42 krajach. Do 2010 roku Kamprad był najbogatszym Szwedem z majątkiem ok. 23 mld USD. Od 1976 mieszkał w Szwajcarii, jednak cały czas podkreślał swój patriotyzm i oddanie Szwecji, do której postanowił wrócić w 2013 roku. Wtedy też przeszedł oficjalnie na emeryturę (w wieku 87 lat).
Założyciel IKEA nie lubił afiszować się bogactwem. Słynął z tego, że żył poniżej standardów, na które mógłby sobie pozwolić. Mimo zasobnego portfela, latał tanimi liniami, a na galę, gdzie wręczano mu tytuł Człowieka Roku przyjechał autobusem. Całe życie znany był ze skromnego i oszczędnego trybu życia. W Szwajcarii mieszkał w skromnym domu w większości wyposażonym w meble z IKEA.

Kontrowersje wzbudza przeszłość twórcy najsłynniejszego sklepu meblowego na świecie. W młodości sympatyzował on z ruchem nazistowskim i podobno był nawet jego bardzo aktywnym działaczem. Epizod z nazistami Kamprad określił jako największy życiowy błąd. Na szczęście dla niego informacje o tym wyszły na jaw już po tym, kiedy świat pokochał meble z IKEA.

1 komentarz:

  1. Mam dużo rzeczy w domu z Ikei, ale nie wiedziałam nic o jej właścicielu. Miał ciekawą historię życia i dożył pięknego wieku, 91 lat.
    Pozdrawiam.
    Beata Gołębiewska

    OdpowiedzUsuń