środa, 13 listopada 2013

POWIESICIE NA ŚWIĘTA PAPIEROWĄ GWIAZDĘ?

Pamiętacie, pytałam już o to w zeszłym roku, ale spytam i tym razem.

Jedną z najpopularniejszych ozdób świątecznych jakie widuję w Szwecji są umieszczane w oknach białe, papierowe gwiazdy. Zwyczaj ten przywędrował do Skandynawii z Niemiec na początku XX w. Deficyt światła dziennego ma na ludzi działanie przygnębiające, więc taki wesoły, jasny i świecący gadżet szybko się przyjął.

Krótki dzień nie jest tak odczuwalny w południowej Szwecji, co na przykład w Lulea położonej na północ od Sztokholmu, gdzie w grudniu słońce świeci tylko nieco ponad 3 godziny. Dla porównania w tym samym czasie w Kirunie słońce nie wschodzi wcale - jest noc polarna. W tej sytuacji nie powinna dziwić silna potrzeba naszych północnych sąsiadów do dekorowania światłem mieszkań, domów i całych miast.

Papierowe gwiazdy bardzo lubię i z przyjemnością przenoszę ten zwyczaj na własny grunt. A Wy?

12 komentarzy:

 1. Po prostu kocham gwiazdy !!! Od paru lat wiszą u nas w oknach. Uwielbiam zwyczaj szwedów do dekorowania wszystkich okien. W nas w każdym oknie gwiazda :) i oczywiście biała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście :) W weekend mąż zdejmuje ze strychu ozdoby ;) Będzie i IKEOWA gwiazda :) I dużo gwiazdek-origami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. przepięknie :) i ta biel...kolorowo, chociaż tylko w bieli :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W tamtym roku się wahałam, ale w tym już nie zamierzam! Zamówię i powieszę :)

  Uwielbiam tutaj zaglądać, pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 5. też mi sie te gwiazdy podobają . i świecące i nie. I nawet sie zasytanawiałam czy sama nie potrafiłabym takiej zrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gwiazdy są obowiązkowe w każdym szwedzkim domu a i w polskich domkach coraz częściej spotykane. Proste i piękne, w Szwecji coraz częściej zawisają w oknach te plastikowe- ażurowe gwiazdy podświetlane światełkami od wewnątrz, są piękne...i wcale nie tanie
  Ja mieszkam w środkowej Szwecji koło Sundsvall- grudzień jest najsmutniejszym miesiącem bo faktycznie słońca mało, a kiedy są śnieżyce o słonecznych promykach można tylko pomarzyć...całe szczęście w styczniu dzień wyraźnie się wydłuża :)
  Pozdrawiam ciepło- u mnie gwiazda oczywiści zawiśnie, w polskim jak i szwedzkim domu

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem jak ja bym funkcjonowała w Szwecji, słońce daje mi energię :) Trzy godziny słońca ... oj ciężko by było ;) Gwiazda super :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W tym roku mam zamiar zrobic ja sama:) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam, mam :) Rodzicom tak sie spodobal ten zwyczaj, ze zakupilam im kilka na tegoroczne swieta :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy w planach zrobić taką gwiazdę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, zawieszam i ja :) Bardzo mi się ta tradycja podoba i sprawdzi się nie tylko w szwedzkim domu jako umilacz zimowej atmosfery. Na południu tak jak piszesz ciemność nie jest tak odczuwalna. Wręcz powiedziałabym, że łatwiej się tu znosi zimę niż w Polsce, bo świeci tu dość często słońce i niebo w takie dni bywa przepięknie niebieskie i bezchmurne.
  Pozdrawiam ze Sztokholmu
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 12. Ma się rozumieć, że powiesimy! Pozdrowienia Kasiu:)

  OdpowiedzUsuń