piątek, 6 września 2013

NIEBIESKA FLAGA Z ŻÓŁTYM KRZYŻEM

Nie znam drugiego takiego kraju, w którym szacunek obywateli do barw narodowych byłby aż tak silny jak w Szwecji. Równo przystrzyżone trawniki i ogromny biały maszt z wciągniętą na niego flagą niemal przed każdym domem - ten widok nikogo tu nie dziwi. Flagi umieszczane są też na balkonach, w oknach i to nie tylko 6 czerwca w Święto Narodowe Szwecji (dawniej Dzień Flagi), ale na co dzień. U nas taki wysyp polskich flag pamiętam tylko z czasu Euro 2012. 

Jak myślicie warto przetransponować ten szwedzki zwyczaj afiszowania się flagą narodową do Polski?


Udanego weekendu!

9 komentarzy:

 1. Flagi w wersji mniejszej niełopoczącej pojawiają się też na stołach podczas rodzinnych uroczystości. U nas podejście do flagi jest inne, bardziej patetyczne. Podczas Euro już były, pamiętam, debaty o tym, czy to godne, by flagi pojawiały się przyczepione do samochodowych antenek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam takie flagi koktajlowe: http://dobreprojekty-blog.blogspot.com/2012/09/kottbullar-od-najlepszego-przyjaciela.html
   Dostępne na przykład w ICA.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. A ja znam drugi taki kraj, bo sama od kilku lat w nim mieszkam: DANIA! Maszt z flagą niemal przy każdym domu, flagi obecne na wszystkich uroczystościach (i nie mówię o tych oficjalnych, państwowych ale o tych prywatnych, domowych tj. urodziny na przykład) Dekoracja urodzinowa bez biało czerwonej flagi? Niemożliwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paula, witam Cię serdecznie na moim blogu. Mam nadzieję, że będziesz z przyjemnością jeszcze tu zaglądać.
   To prawda. Danię można by też wpisać na listę państw lubiących afiszować się swoimi barwami narodowymi. Widziałam girlandę na choinkę składającą się z maleńkich czerwonych flag z białym krzyżem - piękna ozdoba!

   Udanego weekendu!

   Usuń
 3. Czemu nie? Choć u nas symbole narodowe wydają się być nie wiedzieć czemu niemal zupełnie zapomniane. Łączy się je jedynie z dużymi uroczystościami.
  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że Amerykanie to kolejny naród który wywiesza falgę na każdą możliwą okazję, lub bez okazji. Nawet przy domach jednorodzinnych są postawione na stałe maszty z flagami. Do tego, sklepy odzieżowe co kilka sezonów wypuszczają kolekcje ubrań w barwy narodowe i akcesoria do domu (np. lexingon). Po prostu, Amerykanie kochają swoją flagę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem za i wywieszam flagę częściej niż przewiduje ustawa :)
  Marzy mi się, żeby polska flaga była bardziej obecna w przestrzeni.
  pozdrawiam
  marta

  OdpowiedzUsuń
 6. Norwegia rowniez :) Flage wykorzystuja tez do dekoracji wnetrz a nawet meskie bokserki mozna kupic w norweskich barwach. Ja lubie ten zwyczaj, flage wywiesza sie przy roznych okazjach, takze tych rodzinnych jak urodziny czy slub.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tzw.DOBRA FLAGĘ i powiewa na moim domu codziennie.Byłem wiele lat temu w Szwecji i rzeczywiście lubią tam flagi.A moja flaga jest jeszcze lepsza od szwedzkich-nie oplątuje się i zawsze jest rozprostowana-można zobaczyć filmy na YouTube.Zapraszam do akcji"FLAGA na maszt,POLACY! Polak

  OdpowiedzUsuń