niedziela, 1 września 2019

JAK ROZMIEŚCIĆ ELEKTRYKĘ W DOMU?

Niedawno znajoma budująca dom spytała mnie na co ma zwrócić uwagę przy rozmieszczaniu elektryki, bo "jutro wchodzi fachowiec".

Co mogę podpowiedzieć? Na pewno to, że warto takich decyzji jak rozmieszczenie elektryki nie odkładać na ostatnią chwilę, tylko wcześniej gruntownie przemyśleć. To ważne. Dzięki temu wszystkie gniazda elektryczne i wypusty instalacji oświetleniowej w domu będą funkcjonalne. Rozplanowanie instalacji elektrycznej jest wynikiem projektu przestrzenno-funkcjonalnego wnętrza, więc dobrze byłoby wykonać wszystkie etapy po kolei. Wówczas nic Was nie zaskoczy, rozplanowanie punktów nie będzie przypadkowe, tylko dopasowane do Waszych indywidualnych potrzeb. Ponadto sporządzony wcześniej projekt umiejscowienia elektryki pozwoli na uzyskanie od wykonawcy dokładnej wyceny prac, zanim ten wejdzie na plac budowy.

W realizacji tego apartamentu na Wyspie Spichrzów okap umieściliśmy nad wyspą. Okablowanie przeprowadzone zostało w podwieszanej zabudowie sufitowej wraz z kanałem wentylacyjnym. Więcej o tym projekcie przeczytacie TUTAJ.

ROZMIESZCZENIE ELEKTRYKI W KUCHNI
W kuchni zawsze projektujemy kilka niezależnych obwodów oświetleniowych:
- ogólne oświetlenie sufitowe
- liniowe oświetlenie pod szafkami kuchennymi
- jeśli jest wyspa meblowa - konieczne jest oświetlenie bezpośrednio nad nią

Integralnym elementem kuchni są punkty gniazd elektrycznych. Projektujemy je tuż nad blatami roboczymi tak, aby bez problemu móc podłączyć potrzebne w kuchni sprzęty: czajnik, blender, czy sokowirówkę. Zawsze przewidujemy większą, liczbę gniazd (układamy je w ramkach wielokrotnych), aby po dokupieniu kolejnego wyposażenia agd ułatwiającego kuchenne prace, uniknąć gąszczu kabli przedłużaczy. 
Za szafkami rozplanowujemy gniazda, które są schowane, ale jednocześnie łatwo dostępne, zasilające płytę grzejną, piekarnik, zmywarkę, lodówkę i okap. 
A, właśnie... okap! Jeśli chcielibyście umieścić okap nad wyspą wówczas trzeba będzie przeprowadzić kable po suficie. Możemy ukryć je w podwieszanej zabudowie sufitowej wraz z kanałem wentylacyjnym. No, chyba, że chcielibyście zamontować pochłaniacz w wyspie, ale to już temat na inny artykuł.
Jeśli wyspa miałaby być wyposażona w sprzęty takie jak płyta, piekarnik, czy na przykład podblatowa winiarka - należy przeprowadzić kable po podłodze. Dodatkowo zawsze z jednej lub z dwóch stron wyspy umieszczamy gniazda wtykowe. Pozwalają na podłączenie miksera, ładowarki, tabletu...

Wyspa z białego jak śnieg konglomeratu w apartamencie Brabank jest wolna od sprzętów agd. W jednym z boków wyspy umieściliśmy gniazda wtykowe. Pozwalają na podłączenie domowych sprzętów.

ROZMIESZCZENIE ELEKTRYKI W SALONIE
Tu też stosujemy kilka obwodów oświetleniowych:
- kierunkowe oświetlenie sufitowe
- oświetlenie taśmami led ukrytymi pod karniszem wybudowanym z płyty g-k lub w otworze sufitu podwieszanego
- oświetlenie ścienne

Wygodnie jest, aby wszystkie włączniki oświetleniowe znajdowały się pogrupowane w jednym lub najwyżej w dwóch miejscach.
Ważne jest odpowiednie zlokalizowanie gniazd elektrycznych doprowadzających prąd do telewizora i sprzętu grającego. Powinny być schowane za meblami, jednocześnie łatwo dostępne. Kable telewizyjne zawsze chowamy w peszlu, w ścianie. Plączącemu się okablowaniu mówimy zdecydowane NIE! ;)

Niezwykle dekoracyjne oświetlenie ścienne w projektowanym przez nas apartamencie w Gdańsku. Więcej o tym wnętrzu pisałam TUTAJ.

ROZMIESZCZENIE ELEKTRYKI W ŁAZIENCE
W łazience potrzebne będzie ogólne oświetlenie sufitowe jak i ścienne kierunkowe. Należy pamiętać, że wyjścia gniazd elektrycznych powinny być bryzgoszczelne. Zazwyczaj pralkę i suszarkę umieszczamy poza łazienką w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu - pralni.

ROZMIESZCZENIE ELEKTRYKI W SYPIALNI
Sypialnie wyposażamy w cały pakiet gniazd wtykowych i przełączników, symetrycznie po każdej z dwóch stron łóżka. Umożliwia to ładowanie takich sprzętów jak komórka, laptop i włączenie oświetlenia ściennego. Najwygodniej jest, gdy zgrupowane w jedną ramkę znajdują się tuż nad każdą z szafek nocnych. Planujemy oświetlenie tak, aby sterowanie było możliwe z kilku miejsc. Zarówno stojąc przy drzwiach wejściowych do pokoju jak i leżąc w łóżku. Tak samo warto zastosować na klatce możliwość zapalania i gaszenia światła z kilku miejsc, a jednocześnie dobrze jest zastanowić się nad zamontowaniem czujnika ruchu.

Przełączniki i gniazda wtykowe oraz kinkiety umieściliśmy symetrycznie po każdej stronie łóżka. Więcej zdjęć tego pięknego domu, który mieliśmy przyjemność projektować znajdziecie TUTAJ.

CO JESZCZE MUSICIE WZIĄĆ POD UWAGĘ? 
Na przykład to, gdzie chcecie umieścić włączniki obsługujące oświetlenie zewnętrzne (ogrodowe i frontowe). My umieszczamy je w wiatrołapie i przy wyjściu na taras. Mogłabym o tym pisać i pisać... 

PODSUMOWUJĄC:
1 - Im wcześniej zaczniesz rozplanowywać rozmieszczenie elektryki, tym lepiej.
2 - Pamiętaj, rozplanowanie gniazd i włączników jest wynikiem projektu przestrzenno-funkcjonalnego.
3 - Rozplanowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub w domu wymaga dużego doświadczenia. Jeśli czujesz, że to może Cię przerosnąć - warto skorzystać z fachowej pomocy.

12 komentarzy:

 1. Pani Kasiu, jesteśmy w trakcie remontu pokoju syna. Młody ma aktualnie 7 lat. Niestety nie udało się nam skończyć z pracami przed początkiem roku szkolnego, ale powtarzam, że co się odwlecze, to nie uciecze :) Co warto wiedzieć o rozmieszczeniu elektryki w pokoju dziecka (ucznia)? Z góry dziękuję. Paulina Szymańska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Paulino, ważna sprawa to:
   - oświetlenie miejsca pracy
   - na ścianie w okolicy biurka - pakiet gniazd wtykowych/internet
   - światło przy łóżku w formie kinkietu służące do czytania
   - światło ogólne umieszczone na suficie

   Synek jest pierwszakiem?
   Życzę wszystkiego co najlepsze!

   Usuń
  2. Dziękuję za błyskawiczną i rzeczowa poradę. Na pewno dodamy więcej gniazd przy biurku. Kinkiet przy łóżku to fajny pomysł. Też zrobimy. Piotruś właśnie dzisiaj poszedł do pierwszej klasy :) Jeszcze raz dziękuję.

   Usuń
 2. W mieszkaniu, które wynajmujemy są trzy kontakty na krzyż. Nie mam gdzie podłączyć żelazka. Wszędzie plączą się przedłużacze...
  Anka

  OdpowiedzUsuń
 3. Planowanie elektryki to jeden z najtrudniejszych elementów budowy domu lub remontu. Warto się nad tym kilka razy zastanowić lub przedyskutować to z elektrykiem czy projektantem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem właśnie w trakcie remontu łazienki, zastanawiam się które lampy sufitowe/plafony będą pasować do stylu hamptons? Kinkiety już wybrałam, ale nie wiem co z górnym oświetleniem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń