czwartek, 23 lutego 2017

FORNASETTI W NASZYM PROJEKCIE

Piero Fornasetti, włoski rzemieślnik, rytownik, rzeźbiarz i projektant tkanin oraz wnętrz, zawsze wiedział, czego chce i do tego dążył. Wbrew oczekiwaniom ojca nie został księgowym, lecz poszedł własną drogą zdając na Akademię Sztuk Pięknych i choć zabawił tam krótko (po dwóch latach został wyrzucony), nie przeszkodziło mu to w osiągnięciu sławy. Światowe uznanie zdobył dzięki umiejętności grawerowania i współpracy z takimi osobowościami jak Elsa Schiaparelli oraz Gio Ponti. Fornasetti był zdeterminowanym i szalenie pracowitym twórcą. Jego dorobek liczy ponad 11 000 prac!


Ulubionym tematem artysty była uroda XIX-wiecznej diwy operowej, Liny Cavalieri. Od 1952 roku tworzył kolejne obrazy przedstawiające jej oblicze w różnych wariacjach. Odtwarzał je na talerzach, wazach, tkaninach i meblach. 


W kwietniu 2016 roku ukazał się ręcznie zszywany, limitowany (100 egzemplarzy) album Tema e Variazione pokazujący 100 pierwszych twarzy Liny stworzonych przez Fornasettiego. Łącznie powstało ich ponad 400.


Innymi charakterystycznymi motywami, które w swoich pracach przedstawiał włoski designer były greckie kolumny, budynki, typografia, słońce i chmury.


Niedawno mieliśmy przyjemność pracować nad projektem i realizacją apartamentu w Gdańsku, w którym połączyliśmy nowoczesny styl aranżacji z historycznymi grafikami. Uwielbiamy dopracowywać nasze projekty w najdrobniejszych nawet szczegółach, dlatego ważne było dla nas, aby nadrukowane na poduszce słońce korelowało z chmurami pokrywającymi tapetę. Autorem obydwu motywów jest oczywiście nie kto inny jak Fornasetti! 


Więcej naszych projektów i ich realizacji znajdziecie na stronie pracowni DOBRE PROJEKTY. Serdecznie zapraszam!

3 komentarze:

 1. Fornasetti jest ponadczasowy! Wasz projekt taki Wasz właśnie ;) Gustowny, z pomysłem i nietuzinkowymi rozwiązaniami, bardzo mi się podoba. A Fornasetti to kropka nad i. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika, bardzo dziękuję ❤ w imieniu DP teamu!
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Coś pięknego! Romantyczne, delikatne i kobiece wnętrze, mimo że nie dodaliście ani kropli różu. Koronkowa robota!
  Pozdrawiam. Gosia Nowacka

  OdpowiedzUsuń