czwartek, 15 października 2015

CZERWONE KONIKI Z DALARNA W NASZYM SKLEPIE / RED DALA HORSES IN OUR SHOP

Cała armia oryginalnych, szwedzkich koników z Dalarna czeka na Was w naszym sklepie DOBRYCH PROJEKTÓW. Mamy dla Was większe okazy liczące 20 cm wysokości i też malutkie - w sam raz do damskiej torebki na szczęście.

Najbardziej znaną firmą rodzinną produkującą koniki są Olssonowie z Dalarna, którzy potrafią stworzyć 250 000 figurek rocznie. Figurkę struga się ręcznie z wyselekcjonowanego drewna sosnowego, a następnie maluje. Nie ma tu mowy o żadnej taśmowej produkcji. To w 100% ręczna robota. 
Tradycją stało się dawanie ich w prezencie. Chętnie są także kupowane przez turystów. Swoją karierę Dalahäst rozpoczął w 1939 roku po prezentacji na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.
Skandynawowie wierzyli, że figurka konika odstrasza złe demony. Dlatego wieszano ją nad wejściem do domu i wręczano dzieciom, aby ich strzegła. Dzisiaj uważa się, że koniki z Dalarna przynoszą szczęście. Rzeczywiście coś w tym jest.
Był z Was ktoś w szwedzkim mieście Avesta? Ustawiono tam wizerunek konika z Dalarna, który ma aż 13 metrów wysokości! To dopiero coś!
Do sklepu DOBRYCH PROJEKTÓW zapraszam tędy: KLIK

Ha en bra dag!

2 komentarze:

 1. To bardzo ciekawe, że w Skandynawii szczęście przynoszą czerwone drewniane koniki... W Polsce na szczęście wkłada się karpią łuskę do portfela ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od razu mogę Ci powiedzieć, że łuska karpia nie działa! ;) Trzymałam ją w portfelu, gdy byłam dzieckiem i nie odnotowałam spektakularnych przychodów ;), także wybieram koniki ;)
   Udanego dnia!

   Usuń