poniedziałek, 12 września 2011

THE CULTURE 2011 TALL SHIPS REGATTA

2 września byliśmy w Gdyni na zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Do Basenu Prezydenta wpłynęło kilkadziesiąt żaglowców, wśród nich największe na świecie - czteromasztowce Sedov i Kruzenshtern. Bardzo lubię takie imprezy, bo żaglowce i jachty są dla mnie kopalnią inspiracji. Zwracam uwagę na zastosowane kolory, użyte materiały, detale, a przede wszystkim na typografię. 


Moim ulubionym zdjęciem jest to z napisem "No Entry". Efemeryczna czcionka w kontraście z ciężką, pordzewiałą ścianą żaglowca. 

Na środkowym zdjęciu Sea Towers - kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie. Jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Mieliśmy przyjemność projektować tam jeden z apartamentów.
 
W zlocie uczestniczył też słynny polski bryg Fryderyk Chopin, o którym ostatnio było głośno. Chyba wszyscy pamiętamy jak media donosiły o wypadku, jakiego doświadczył żaglowiec u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Podczas sztormu (11 w skali Beauforta) stracił oba maszty i dryfował z 47 osobami, w tym 36 uczniami i kapitanem Ziemowitem Baranowskim, na pokładzie. Polski żaglowiec szkoleniowy wysłał sygnał SOS do wszystkich jednostek w pobliżu swojej pozycji. Trzy statki odpowiedziały na wołanie o pomoc. Do miejsca wypadku podpłynęły dwie jednostki - kontenerowiec Narissa i duży statek rybacki. Oba zapewniły naszemu żaglowcowi ochronę od wiatru. Uruchomiona została przez MSZ specjalna infolinia dla rodzin załogi przebywającej na pokładzie statku. Jakby tego było mało w angielskim porcie Falmouth, do którego Chopin przybył, został aresztowany. Potem zaczęły się problemy z ubezpieczycielem i niejasności w sprawie portu macierzystego. Obecnie pasmo problemów i niepowodzeń żaglowiec ma już za sobą. Fryderyk Chopin jest po remoncie, posiada nowego właściciela, jest w świetnej formie i z nową energią trafił na morze.


1 komentarz:

  1. Bardzo chciałam zobaczyć te imprezę na żywo - niestety, musieliśmy już wracać. Może kiedyś... :-)

    OdpowiedzUsuń