Cegła ceramiczna - ten na pozór zwykły prostopadłościan jest od dawnych czasów najpopularniejszym materiałem budowlanym. Oprócz zastosowania jej w budownictwie świetnie sprawdza się również jako dekoracja we wnętrzach. Cegła to propozycja dla osób, które preferują ascetyczny styl industrialny, jak i dla miłośników rustykalnych klimatów.
Najbardziej lubię zestawienia kontrastowe polegające na połączeniu białego, polerowanego gresu i gładkiej ceramiki z szorstką fakturą ceglanego muru, czego przykłady widać na wizualizacjach naszych ostatnich projektów.
Propozycja aranżacji łazienki naszego autorstwa w kamienicy w Sopocie. Czemu jedną ze ścian stanowi wielkoformatowy wydruk przedstawiający króla Jana Kazimierza? Ma to związek z nazwą ulicy, przy której stoi dom.
Nasza propozycja projektowa łazienki w apartamencie w gdańskim Garnizonie.
W przypadku projektowanej łazienki w Sopocie wystarczyłoby jedynie odkryć cegły spod warstwy tynku. Natomiast w nowym budownictwie, jakim jest Garnizon, ścian nie wykonuje się już z cegły, dlatego użylibyśmy ceglanych licówek, które są cieńsze, a dają podobny efekt.
Zaletą cegły jest jej szeroka gama kolorystyczna - począwszy od beżu, poprzez czerwień, a na antracycie kończąc. Jeśli decydujemy się na odsłonięcie cegieł we wnętrzach starej kamienicy i okazuje się, że są bardzo zniszczone, wówczas malujemy je farbą emulsyjną na biało. Ten zabieg optycznie powiększy wnętrze. Dodatkowo zyskujemy ścianę o ciekawej i oryginalnej strukturze.
Proszę pamiętać, że cegła sprawdza się dobrze tylko w większych wnętrzach. Zastosowana w niewielkich pomieszczeniach optycznie jeszcze bardziej je zmniejszy i wywoła uczucie przytłoczenia.
Miłego dnia!