piątek, 13 stycznia 2017

HIPOPOTAM W TALERZU

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej przepięknej porcelanie autorstwa holenderskiej projektantki Helli Jongerius, a dokładniej serii nazwanej "Animal Bowl". Co sprawia, że od lat zachwyceni są nią miłośnicy designu? Seria ta jest wynikiem współpracy z manufakturą w Nymphenburg, najstarszą działającą bez przerw fabryką porcelany na świecie. Tradycyjne bibeloty, jakimi są porcelanowe figurki, zostały połączone z użytkowymi miskami - w efekcie czego powstały wyjątkowej urody naczynia. Autorce zależy, aby zaprojektowane przez nią przedmioty służyły jak najdłużej i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. (Ni jak się to wpasowuje w obecne realia, prawda? Gdzie specom od sprzedaży zależy, aby produkty wymieniać często.) Jongerius ceni też tradycyjne rzemiosło i lubi zestawiać je ze współczesnymi technologiami. Porcelanowe zwierzęta ozdobiła ręcznie malowanymi motywami, których wzory od wieków przechowywane są w archiwum Nymphenburga. 
Do tej pory powstały miseczki dekorowane figurką: ślimaka, ptaka, hipopotama, jelonka, zająca, żaby, lisa i psa. 
Są niesamowite! A jak Wam się podobają? 

Przykładowo, koszt miseczki z hipopotamem to 2010 euro.
Powyżej prototyp.
Miłego dnia!

3 komentarze:

 1. Kasiu!
  Hipcio przecudny! Podobałby się mojemu T., który po kilkuletniej pracy w Gabonie uwielbia tematykę afrykańską. Zakupiłam mu zresztą czajniczek, który zdecydowanie przypadł mu do gustu http://ogroddanieli.blogspot.com/2015/09/porcelana-troche-szalenstwa.html
  Pokazane przez Ciebie przedmioty niezwykłej urody - jak zawsze.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniela, macie bardzo szerokie zainteresowania i pasje: tematyka afrykańska, porcelana, ogrodnictwo, monarchia brytyjska, a przypuszczam, że to i tak zaledwie niewielka część o czym wiem :)
   Pozdrawiam Was oboje gorąco!

   Usuń
  2. Kasiu,
   czasami uważam, że jest ich zbyt wiele. Prawda jest taka, że się raczej nie nudzimy. Najważniejsze jednak, że wszystkie się doskonale uzupełniają.
   Pozdrawiamy równie serdecznie!

   Usuń