wtorek, 31 stycznia 2012

MIESZKANIE DLA SINGLA, SZTOKHOLM

Średnia wieku, w którym zawierane są związki małżeńskie w Szwecji to około 35 lat. Co czwarty Szwed żyje w pojedynkę. Mówi się nawet, że Sztokholm to miasto singlii. Dzisiaj chciałam Wam pokazać wnętrze mieszkania w Östermalm (dzielnicy Sztokholmu), które znajduje się w ofercie jednego z tamtejszych biur nieruchomości. Jest dopasowane do wymogów życia w pojedynkę. Mała kuchnia, a za to duży salon z rozbudowanym aneksem wypoczynkowym - wygodny do spotkań towarzyskich.

Miłego dnia!Każde pomieszczenie ma prosty zestaw podstawowych mebli.Szwedzka łazienka tradycyjnie już wzbudza we mnie wiele emocji. O widocznych rurach wiele razy wspominałam, więc już nie będę. Białe fugi - why? 
Zdjęcia: Skeppsholmen

poniedziałek, 30 stycznia 2012

LEGENDARNE RELAKSY

Pamiętacie ortalionowe kozaki z plastikowymi podeszwami, które nosiły całe pokolenia? W czasach PRL-u były absolutnym MUST HAVE zimowej mody. Relaksy produkował kombinat obuwniczy Podhale z Nowego Targu. Kto jest autorem logo? Tego nie wiadomo. Można natomiast dopatrzeć się w znaku graficznym litery L przedłużonej tak, aby przypominała kij hokejowy - mały ukłon w stronę klubu hokejowego Podhale.
Marka Wojas postanowiła reaktywować historyczne buty i obecnie jest właścicielem praw do logotypu.

Co myślicie o takim wskrzeszaniu przedmiotów, które na stałe wpisały się w polską historię? Czy wspomnienia nie stracą uroku?


Collage z materiałów Wojas.

niedziela, 29 stycznia 2012

PRZEPIS NA DOMOWE BIURO

Pracujesz zdalnie? Potrzebujesz wygodnego miejsca do dokonania płatności? Dodatkowo jeśli jesteś miłośnikiem stylu skandynawskiego to jest to biuro stworzone dla Ciebie! Naturalne drewno i meble o prostych, ergonomicznych kształtach. Tej aranżacji przyświeca hasło "Im prościej, tym lepiej".

Zdjęcie użyte do collage pochodzi ze strony Finnish Design Shop.

Ściany i meble - białe. Takie wnętrze wydaje się dużo większe niż jest w rzeczywistości. Elementy jasnego drewna ocieplają klimat.

czwartek, 26 stycznia 2012

LETNI SUMMERHOUSE W ŚRODKU ZIMY

A dzisiaj będzie przewrotnie, bo w samym środku zimy zapraszam Was do jasnych i przestronnych wnętrz pięknego, letniego domu, który według mnie jest kwintesencją wakacyjnego azylu. Jak się Wam podoba?

Collage wykonany ze zdjęć Beach Studios.


We wnętrzach przeważają jasne kolory - biele, szarości, beże i zgaszona, ciepła zieleń, którą zastosowano głównie w dodatkach. Kuchnia jest prosta i oszczędna. Doświetla ją kilka dużych lamp od House Doctor.

Po otwarciu szerokich, dwuskrzydłowych drzwi zatraca się granica między wnętrzem a zewnętrzem domu. Wpada przez nie dużo światła słonecznego i ciepły wiatr. Można wtedy poczuć klimat wakacji.
Drewniana ławka tu w wersji z szufladami, a na niej miękkie siedzisko z tkaniny w stylu grain sack.


Zdjęcia pochodzą z Beach Studios.

Miłego dnia!

środa, 25 stycznia 2012

CO Z TĄ ZIMĄ?

Czarne, metalowe sanki dziecięce z drewnianym siedziskiem i drewnianym uchwytem na linę. Piękny, klasyczny design. Takie sanki przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji zajrzyj TUTAJ.

Have a nice day!

Collage wykonany z materiałów źródłowych Inreda.

wtorek, 24 stycznia 2012

SZWEDZKA PLOMBA, CZYLI MINIMALISM HOUSE IN A TRADITIONAL SETTING.

Załóżmy, że znajdujemy się na środku głównego placu w szwedzkiej Landskronie. Dalej pójdźmy jedną z brukowanych w 18-tym wieku alei Gamla Kyrkogatan. Gdy spojrzymy na pierzeje po lewej stronie naszym oczom ukaże się niczym miraż biały, minimalistyczny kubik w sąsiedztwie klasycznych domków parterowych krytych czerwoną dachówką. Zupełnie nieoczekiwanie w tym niewielkim miasteczku w południowej Szwecji pojawił się dom swoim wyglądem pasujący raczej do ulic Tokyo, a nie spokojnej Landskrony. Architekci z biura Elding Oscarson wykorzystali lukę pomiędzy budynkami i właśnie tam umieścili białą, estetyczną plombę. Za sprawą dużych otworów okiennych umieszczonych na elewacji oraz odpowiednio dobranym proporcjom i wysokości monolityczny kształt odbieramy jako lekki i przejrzysty .

Jaka jest opinia sąsiadów? "Albo kochają, albo nienawidzą, ale w większości kochają" - odpowiadają właściciele domu Johnny Lökaas i Conny Ahlgren.


A co Wy o tym myślicie?

Zdjęcie: Design Idee.

 Zdjęcia Lindman Photography


 Źródło: Dwell.

 Źródło: Dwell.

 Źródło: Dwell.

 Źródło: Dwell. Więcej prac studia projektowego Elding Oscarson do obejrzenia TUTAJ.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Z GUZICZKIEM

Dzisiaj kilka przedmiotów, których dekorację stanowi po prostu guzik. Prosto, a jak efektownie!

Miłego dnia! 

Collage z materiałów Hay (Dania).

Zdjęcie Hay (Dania).

Zawsze uśmiechnięty fotel Rock wprawia mnie w dobry humor. W 2009 roku w konkursie Machina Design zdobył nagrodę w kategorii Meble. 
 Collage z materiałów BoConcept (Dania).

Collage z materiałów Bla Station (Szwecja).

Collage z materiałów Bla Station (Szwecja).

 Collage z materiałów Bla Station (Szwecja).

niedziela, 22 stycznia 2012

ŻÓŁTE, SZWEDZKIE DOMKI

Dzisiaj umieszczam dwa zdjęcia uroczych, żółtych domków z Lidingö koło Sztokholmu. Zdjęcia z ostatniej chwili - jeszcze gorące.Na zdjęciu poniżej po prawej stronie - skrzynka na listy, a po lewej karmniki dla ptaków. Wykonane są z drewna modrzewiowego pomalowanego nietoksyczną farbą. Wiosną przekształcają się w budki lęgowe. Szkoda, że nie sprzedają takich odpowiadających skali człowieka. Zostały opracowane przy pomocy ekspertów i ornitologów. Domki są wentylowane, aby zapobiec przed przegrzaniem piskląt. Ten produkt dostał nagrodę Garden Elmia i otrzymał tytuł "Garden Product of the Year 2006" w Szwecji. 
Collage ze zdjęć: D.T. Brown, Wild Life Garden.

Collage ze zdjęć: Wild Life Garden.

piątek, 20 stycznia 2012

REGAŁ BILLY - LIMITOWANA WERSJA W NOWYCH KOLORACH

Niedawno w Ikea ukazała się limitowana wersja kultowego regału Billy ze szklanymi drzwiami w kolorze żółtym i zielonym. Dlaczego nie? Co o tym sądzicie?

Miłego dnia!

Collage wykonany ze zdjęć Ikea.

PODZIĘKOWANIA

Chciałam dzisiaj gorąco podziękować wszystkim osobom, które głosowały wysyłając sms'a na mój blog w konkursie Blog Roku. Zakończył się pierwszy etap. Jestem pozytywnie zaskoczona otrzymanym poparciem. To bardzo miłe! Dziękuję! 

czwartek, 19 stycznia 2012

TAPETA NIEBIESKA CZY RÓŻOWA?

Gdy byłam mała najbardziej popularnym kolorem wśród dziewczynek był niebieski, a nie jak ma to miejsce obecnie różowy. Mawiało się: niebieski-królewski. Więc zapewne, gdyby ktoś spytał mnie iks lat temu, która tapeta podoba mi się bardziej, wybrałabym tę w kolorze błękitnym. Do dzisiaj - bez zmian.

Miłego dnia!

Niebieski - kolor, który uspokaja i ułatwia zasypianie, ale również stymuluje umysł do pracy i pomaga w koncentracji. Idealny dla dzieci nerwowych i agresywnych. Ważne informacja dla rodziców niejadków - niebieski hamuje łaknienie.

Różowy - pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Niewskazany dla maluchów mających problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, przewrażliwionych, o niskiej samoocenie. Tworzy wnętrza o delikatnym dziewczęcym klimacie.

Collage zostały wykonane ze zdjęć producenta tapet szwedzkiej firmy Mr Perswall.