czwartek, 6 grudnia 2012

NIE DLA ZMARŹLUCHÓW

Jest czynny zaledwie przez 3 miesiące w roku, a z przyjściem wiosny zamienia się w mokrą plamę i przestaje istnieć. O czym mowa?
Od 7 grudnia swoje podwoje otwiera dla gości Ice Hotel. Położony jest na brzegu rzeki Torne, w wiosce
Jukkasjärvi, w szwedzkiej Laponii i każdego roku buduje się go na nowo. Tym razem już po raz dwudziesty trzeci!


Gdyby ktoś spytał czym właściwie jest Ice Hotel najprościej byłoby odpowiedzieć, że budynkiem z lodu i śniegu. Niektórzy żartują, że to największe na świecie iglo.
Każdego roku lodowy hotel przyciąga do małej, lapońskiej wioski turystów z całego świata. Wielu z nich udaje się jeszcze dalej na północ, aby zbadać szwedzkie góry, a następnie do Norwegii zobaczyć fiordy.


Proces budowy rozpoczyna się w połowie listopada. Wybrani artyści z całego świata rozpoczynają tworzenie projektu z lodowych bloków. Niektórzy z nich brali udział w budowaniu hotelu już wielokrotnie, ale są też tacy, którzy nigdy nie doświadczyli temperatury poniżej zero stopni.


Zazwyczaj pierwsi goście przybywają już na początku grudnia, kiedy hotel wciąż nabiera kształtu. To idealny czas dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani procesem budowy. Można poznać artystów rzeźbiących w bryłach lodu, zobaczyć armatki śnieżne i maszyny do ciągnięcia bloków lodu o masie 2 ton.


Gdy budowa jest zakończona rozpoczyna się gorączkowy czas dla organizatorów. Przyjadą tysiące gości, aby spać w pokojach wykonanych z lodu i śniegu, kilkadziesiąt par będzie brało śluby w lodowej kaplicy i wiele zimnych napojów zostanie wypitych w Ice barze.


Pytanie: Jak zasnąć w pomieszczeniu, w którym panuje -5 st. C? Kiedy nadejdzie noc, można odebrać śpiwór i pościel z recepcji w ogrzewanym budynku podłączonym do lodowego hotelu. Właściciele zalecają spanie w termicznej bieliźnie i czapce, najlepiej wełnianej. Aby uniknąć zamarznięcia bagażu w pokoju hotelowym przechowuje się go w osobnym pomieszczeniu.
Łóżko wykonane jest z lodowych bloków na drewnianej podstawie, a materac pokrywają skóry reniferów. Śnieg ma dobre właściwości izolujące dźwięk, a więc nie ma możliwości usłyszenia chrapiącego za ścianą sąsiada. Zdjęcia: Ice Hotel

Jeśli, ku zdziwieniu całego świata, udało się zbudować hotel z lodu w małej wiosce położonej 200 km powyżej koła podbiegunowego, to wydaje się, że nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania.


Są chętni do wyjazdu? A może ktoś z Was już tam był?

13 komentarzy:

 1. Spac to jeszcze, tylko jak rano wystawic nos ze spiwora? Oto jest pytanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pobudka o 7.30, a potem zapraszają do sauny :)
   Zosiu, słyszałam też o lodowym hotelu w Kanadzie, w Quebecu.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. http://www.hoteldeglace-canada.com/images.php?action=visite

   A jest, ale nie bylam.

   Usuń
 2. O Mamusiu:) Ależ wyzwanie - nocleg w takim wydaniu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie, wręcz kosmicznie wygląda ten lodowy hotel. Pięknie go opisałaś. Moim marzeniem jest pobyt w Szwecji, Finlandii, Norwegii. Taki hotel z chęcią bym zwiedziła, ale noc wolałabym spędzić... w ciepłym hotelu :). Pozdrawiam śląc ciepłe uściski.

  OdpowiedzUsuń
 4. podziwiam, ale jako piecuch ogranicze sie do ogladania tego hotelu na zdjeciach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brrr... własnie mąż mi podpowiada że przecież znajomy tam był. Wrażenia podobno niesamowite. Nietrudno się domyślić;)) Ja jednak wolę ciepełko, kominek, kakao i wełniany koc. Chciaż zobaczyć to na żywo, mogłoby być ciekawie ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Najgorzej to prysznic sobie w tym miejscu wyobrażam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zobaczyć tak, spać zdecydowanie nie ;) Chociaż mój mąż-Mors na pewno by się na to pisał. Ja na razie odważyłam się wejść 2 razy po saunie do bali z lodowatą wodą ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny pomysł.
  Spałam w takim schronisku ale wykonanym z bloków soli. Co prawda nie była to budowla tak twórcza jak ta z lodu ale mimo wszystko zrobiło to na mnie wrażenie. Łózka, stoły, krzesła też były z soli. Było to przy słonym jeziorze na południu Bolivi.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo,ze lubie zimno,to nie wyobrazam sobie spac w TAKICH temperaturach ;) Sama swiadomosc tego,ze dookola lod, nie ma jak sie ogrzac by mnie doprowadzala do szalu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lodowy hotel jest połączony z ogrzewanym budynkiem, w którym mieszczą się np. łazienki i sauna. Myślę, że w chwili słabości zawsze można by się tam przenieść na pozostałą część nocy :)

   Pozdrawiam!

   Usuń